Lozengrad Hotel

İsviçre’li motorsikletli gezgin Kırklareli’de

İsviçre’li motorsikletli gezgin Kırklareli’de

Ağustos 17, 2015 • Under: Gezi, Haber, Kırklareli, Kültür

0

İsviçre’nin Zürih şehrinden motorsikletiyle Azarbaycan’ın Bakü şehrine giden 72 yaşındaki motorsikletçi Walter Stirnemann dönüş yolunda Kırklareli’ye ulaştı. 9 hafta boyunca motorsikletiyle 10 bin kilometre yaparak Bakü’de düzenlenen 2015 European Games’e katılan Stirnemann Kırklareli’nin en yeni oteli olan Lozengrad Hotel’de konaklıyor. Oteli çok beğendiğini belirten dünya gezgini en son 15 sene önce Kırklareli’ne geldiğini belirtti:

“En son ziyaretimden beri şehir çok az değişmiş. Daha önce geldiğimde Kırklareli’de otel bulmakta çok zorlanmıştım, yeni otel çok güzel burada kalan ilk misafirlerden olmak ise bir ayrıcalık. Otel sayısının ve kalitesinin artması Kırklareli’nin gelişmesine ve tanınmasına büyük katkıda bulunacaktır” dedi.  Zürih’ten çıktığı yolda Avrupayı baştan başa geçerek Türkiye’ye ulaşmış. Karadeniz sahili boyunca motorsiklet süren Stirneman Sarp sınır kapısından Gürcistan’a oradan da Azarbaycana ulaştı.

Motorsikletiyle 5 kıtayı gezen Stirnemann Türkiye’yi de karış karış dolaşmış. Kırklareli’nin turizm konusunda Türkiye’nin diğer şehirleriyle boy ölçüşebilecek tarihi ve doğal zenginliğe sahip olduğunu belirten Stirnemann “Bu bölgede oldukça fazla tarih var, gelip geçmiş pek çok medeniyet var. Umarım bölge halkı bu insanlık mirasını devralır ve kaybolmaktan kurtarır. Bu sizin için dünyanın pek çok yerine nasip olmayan tanrı vergisi bir zenginliktir. Örneğin Amerika böyle binlerce yıllık bir geçmişe sahip değildir, onlar ancak para yatırarak Disneyland gibi Las Vegas gibi yapay şehirlerle turizm geliri elde eder. Bu bölge Kırk kilise olarak anılıyor ancak bu yüzlerce yıllık kiliseler yıkılmış, harap olmuş, kayboluyor. Bu tarihin yokolmasına izin verilmemeli” şeklinde konuştu.

Konakladığı yeni oteli çok beğenen Stirnemann, dünya standardındaki bu oteli Avrupa’daki tüm dostlarına özellikle tavsiye edeceğini söyleyerek “Kırklareli’deki bu otel kesinlikle Avrupa standartlarını yakalamış. Avrupalı turistler burada gönül rahatlığıyla kalabilir” dedi. “Bir dahaki yolculuğumda Kırklareli’den geçmek için yeni bir sebebim var. Bir dahaki sefere burada daha fazla vakit geçirip bölgedeki tarihi ve doğayı derinlemesine inceleyeceğim” şeklinde konuştu.