Lozengrad Hotel

Geleneksel Topçu Baba Kurban Töreni

Geleneksel Topçu Baba Kurban Töreni

Haziran 8, 2015 • Under: Etkinlik, Kırklareli

0

Geleneksel Topçu Baba Kurban Töreni bu sene de Haziran ayının 2. Cumartesi günü Kofçaz’a bağlı Topçular Köyü’nde yapılacak. Asıl adı Şeyh Mahmut olan Topçu Baba’ya ait türbenin bulunduğu korulukta yapılan tören 600 yılı aşkın bir tarihe sahiptir.

Rivayete göre yörenin Bizanslılar’dan alınması sırasında bir gurup askerle birlikte büyük kahramanlıklar gösteren Topçu Baba askerin ihtiyacı olan su bulunamayınca bir topuk darbesiyle yerden su çıkartarak bir keramet gösterir. Daha sonra yumruğuyla taşa vurarak su kabına dönüştürerek askere dağıtmıştır. Ölümünden sonra buraya gömülerek mezarı bir türbeye dönüştürülmüştür.

Türbesinin bulunduğu yerde her yıl yapılan geleneksel Topçu Baba Kurban törenlerine, Anadolu’nun, Trakya’nın çeşitli yerlerinden 5binden fazla ziyaretçi katılmaktadır.

Topçu Baba türbesini ziyaret edenler türbenin içine girerek dua eder ve mum yakarlar. Etkinliğe katılan misafirler beraberlerinde kurbanlık koç, koyun, keçi, dana ve adaklık horoz, şeker, tuz, pirinç, kuru fasulye, ekmek, hoşaflık meyve getirirler. Getirilen kurbanlar ve yiyeceklerden yapılan yemekler konuklara ikram edilmektedir. Etkinlik boyunca yöresel ozanlar şiir okumakta, saz çalıp deyiş söylemektedirler.
İstanbul ve Sivas yörelerinden gelen semah gösteri grupları da semah gösterileri sunarlar.