Lozengrad Hotel

“Yıldız Dağlarını Keşfedelim” etkinliği

“Yıldız Dağlarını Keşfedelim” etkinliği

Haziran 25, 2015 • Under: Etkinlik, Yöresel

0

Orman, kıyı, kumul, dağ, deniz, göl ve dere ekosistemleri ile birlikte ekolojik yapısı ve büyüklüğü bakımından bölgenin çok önemli Longoz Ormanlarını barındıran Yıldız Dağları’nın Biyolojik Çeşitliliğini korumak ve Doğal kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek amacıyla düzenlenen “Yıldız Dağlarını Keşfedelim” etkinliği 250 öğrenciyi konuk edecek.

Etkinlik Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü Koordinasyonu’nda Kırklareli Valiliği, Kırklareli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kırklareli-Demirköy-Vize Orman İşletme Şeflikleri, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Kırklareli İl tarım Müdürlüğü, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, alan içindeki 31 yerleşim birimi temsilcileri, yerel sivil toplum kuruluşları, bölgedeki üniversiteler ve yerel basın ile yöre halkının etkin katılımı ve çabasıyla, Bulgaristan Strandja Park Müdürlüğü çalışanları ile de işbirliği içinde yürütülmekte.

Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında oluşturulan merkezde yurt içi ve yurt dışından öğrencilere doğa eğitimleri veriliyor. Merkezde öğrencilerin doğayı, tanıması, sevmesi ve doğaya karşı duyarlılığının artması hedefleniyor. 11 yıldır faaliyet yürütülen merkezde, 12-16 yaş grubu öğrenciler eğitim görüyor.

Kırklareli Orman ve Su İşleri Müdürü Filiz İhtiyar tarafından “Yıldız Dağlarını Keşfedelim” projesi kapsamında oluşturulan doğa eğitim merkezinin bu yıl 100 öğrenciyi konuk ettiğini bildirildi.

Bu çalışmayla çocuklara doğayı sevdirmeyi amaçladıklarını vurgulayan İhtiyar, merkezdeki çocukların doğa ile iç içe olduğunu dile getirdi. Yıl sonuna kadar merkezde 250 çocuğa eğitim vermeyi istediklerini anlatan İhtiyar, çocukların görerek ve dokunarak doğayı tanıdıklarını belirtti.